Biblia, Księga Rekordów Guinnessa czy Koran, to najbardziej rozpowszechnione księgi wszechczasów, jednak w poniższym zestawieniu nie brano pod uwagę pozycji o charakterze religijnym, filozoficznym czy politycznym.

Jedną z najczęściej kupowanych książek jest seria „Harry Potter” stworzony przez Joanne Kathleen Rowling. Ukazał się w nakładzie ponad 450 milionów. Autorka od 1997 do 2007 roku napisała 7 tomów przygód o czarodzieju i jego przyjaciołach. Do tego ukazały się też 3 suplementy. Brytyjka w powieści fantasy, opowiada o życiu magów, szkołach czarów i niezwykłych wydarzeniach, o których nie wiedzą zwyczajni ludzie, tzw. mugole. Co ciekawe, powieść została przetłumaczona aż na 67 języków. Wokół niej powstało również wiele kontrowersji religijnych i politycznych.

„Opowieść o dwóch miastach”, to druga pozycja na liście bestsellerów wszechczasów. Jest to historyczny utwór napisany przez angielskiego pisarza Karola Dickensa. Autor opisał w nim dzieje dwóch bohaterów, angielskiego prawnika Sydney’a Carton’a i francuskiego arystokraty Karola Darnay’a, których losy toczą się w Londynie i Paryżu. Akcja powieści rozpoczyna się w 1775 roku i trwa aż do Rewolucji Francuskiej. Jest to niezwykła książka o przyjaźni, oddaniu, nadziei i poświęceniu, ale też o miłości i nienawiści, z obrazowo opisanymi scenami Rewolucji.

Kolejna pozycja w spisie, to „Władca Pierścieni”, którą napisał angielski profesor literatury i filozof John Ronald Reuel Tolkien. Powieść fantasy składająca się z 6 części, wydana została w trzech tomach w 1954 i 1955 roku. Głównym wątkiem wszystkich części „Władcy Pierścieni” jest ciężka misja mająca na celu zniszczenie jedynego pierścienia. Głównym bohaterem powieści jest Frodo Baggins, któremu w wyprawie towarzyszą przyjaciele. Książkę przetłumaczono na dziesiątki języków i była ona fenomenem wydawniczym na świecie.

Na liście bestsellerów znalazła się też druga książka Tolkiena. Jest nią „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Książka wydana w 1937 roku opowiada o wyprawie krasnoludów do jaskini smoka Smauga, w której brał udział również hobbit Bilbo Baggins. Cała kompania miała wiele niebezpiecznych przygód. Ważnym wątkiem było też znalezienie przez hobbita czarodziejskiego pierścienia, który sprawiał, że Bilbo stawał się niewidzialny. Jest to powieść wydana przed „Władcą Pierścieni”, opisująca jak zaczarowany pierścień znalazł się w posiadaniu rodziny Baggins.

„Mały Książę” to kolejna pozycja w tabeli najpopularniejszych książek. Należy ona do klasyki światowej literatury. Napisana została w 1943 roku przez francuskiego poetę, a jednocześnie pilota, Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. „Mały Książę” jest wyjątkowym dziełem, będącym baśnią dla dzieci, a dla dorosłych powieścią symbolizującą życiowe prawdy uniwersalne. To książka o prawdziwej przyjaźni i wiernej miłości. Mówi o wartościach, które powinien posiadać człowiek i o więziach, które mogą łączyć ludzi. Postać Małego Księcia jest odzwierciedleniem samego autora, który miał wiele rozterek życiowych. Tę wyjątkową książkę przetłumaczono aż na 270 różnych języków.